Novi Zakon o unutrašnjoj trgovini Federacije BiH

Dana 01.11.2024. godine, na Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, nakon prethodnog usvajanja od strane Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, usvojen je Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini. Zakon je 06.11.2024. godine objavljen u Službenim novinama FBiH, tako da isti stupa na snagu 14.11.2024. godine.

Novi Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH donesen je u procesu usklađivanja zakonodavstva sa propisima Evropske unije, a njime se, između ostalog, uređuju uslovi i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, prava i obaveze trgovaca, oblici trgovine, način formiranja i isticanja cijena, trgovačka evidencija, praćenje trgovine i tržišta, zaštita potrošača, zabrana ograničenja trgovine i privremene mjere ograničenja trgovine, radno vrijeme u djelatnosti trgovine, mjere zabrane nepoštenog trgovanja, nadzor i upravne mjere, upravni i inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje trgovine na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.

Trgovina se, u skladu sa odredbama novog Zakona obavlja slobodno, u skladu sa zakonom, dobrim poslovnim običajima, principima lojalne konkurencije i trgovačkim pravilima, odnosno uzansama, na način kojim se ne nanosi šteta drugim trgovcima, potrošačima ili općim interesima.

Trgovac je, u smislu zakona:

a) pravno lice registrovano za obavljanje djelatnosti trgovine i/ili trgovinskih usluga na osnovu rješenja o upisu u Registar poslovnih subjekata u nadležnom opštinskom sudu,

b) fizičko lice koje obavlja djelatnosti trgovine i/ili trgovinskih usluga na malo, na osnovu rješenja o osnivanju trgovačke radnje koje donosi gradski odnosno opštinski organ uprave, nadležan za oblast trgovine,

c) fizičko lice koje obavlja djelatnosti trgovine na malo izvan prodavnice ličnim radom, na osnovu rješenja nadležnog organa.

Zakon posebno uređuje uslove za obavljanje trgovine, uslove u pogledu prostora, školske spreme i radne odjeće prodavaca, isticanja naziva i radnog vremena i sl. U određenim segmentima zakon reguliše i obaveze trgovaca koji obavljaju trgovinu na daljinu ili putem webShop-a.

Jedna od značajnijih promjena koju donosi novi Zakon jeste odredba kojom se propisuje da su prodajni objekti u Federaciji BiH zatvoreni nedjeljom. Radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje. Kada je riječ o neradnoj nedjelji, Zakon propisuje određene izuzetke vezano za djelatnost ili činjenicu da je prodajni objekat unutar ili sastavni dio cjeline, u kojim slučajevima je rad nedjeljom dozvoljen (na primjer, pekarama, cvjećarama, prodajnim objektima unutar bolnica, benzinskih pumpi itd.).

Zakon dalje propisuje da se trgovina obavlja kao trgovina na veliko, trgovina na malo i pružanje trgovinskih usluga. Poseban oblik trgovine je trgovina na otkupnim stanicama, trgovina na otkupnim mjestima, trgovina na poljoprivrednim gazdinstvima, trgovina javnim nadmetanjem, kao i trgovina na robnim berzama. Svi navedeni oblici trgovine su detaljno definisani novim Zakonom.

Novi Zakon na sličan način kao i prethodni uređuje pitanja početka rada i registracije trgovca, deklarisanja robe i načina formiranja i isticanja cijene robe, kao i trgovačkih evidencija, s tim da, za razliku od prethodnog zakona, detaljnije uređuje i pitanje prodajnih podsticaja (rasprodaja, akcijskih prodaja, stalnih prodaja po sniženoj cijeni, sezonskih prodaja, promotivnih prodaja, sajamskih prodaja, prodaja sa obećanjem nagrade, učešćem u nagradnoj igri, pratećim poklonima, programima lojalnosti i sl.).

U dijelu koji se odnosi na nepoštene trgovačke radnje, Zakon detaljnije reguliše radnje nepoštene tržišne konkurencije odnosno nelojalne konkurencije, nedozvoljene špekulacije, te nepoštene trgovačke prakse.

Kada je riječ o strateškim mjerama planiranja i razvoja trgovine, Parlament Federacije BiH, na prijedlog Vlade Federacije BiH usvaja strategiju razvoja trgovine u Federaciji BiH, a Vlada osniva Savjet za razvoj trgovine Federacije BiH.

Autor: Igor Letica

E-mail: [email protected]

About the author