Rad na daljinu, ili “remote working”, predstavlja vrstu radnog angažmana koja je zakonski uređena već duže vrijeme, ali se uglavnom primenjivala na specifične sektore kao što su IT industrija, arhitektura i inženjering. Međutim, svoju pravu ekspanziju doživio je tokom pandemije koronavirusa, kada su radnici širom svijeta, često bez prethodnog razmišljanja o ovoj vrsti rada, bili prisiljeni da pređu na rad od kuće. U uslovima globalne krize, rad na daljinu postao je praktično jedini mogući način da se nastavi sa obavljanjem poslova.
Za mnoge poslodavce i radnike, rad na daljinu bio je novost koja je u početku izazivala osećaj nesigurnosti, usamljenosti i otuđenosti. Međutim, vremenom su mnogi iznenađeni koliko su brzo uspjeli da se prilagode, uspostavljajući novu vrstu povezanosti sa kolegama i poslovnim partnerima. Ovaj oblik rada doveo je do implementacije novih mehanizama komunikacije i organizacije posla.
Danas rad na daljinu zauzima značajan dio tržišta rada, a poslodavci koji omogućavaju ovu vrstu angažmana postali su vrlo cjenjeni među radnicima. Mnogi radnici prepoznali su brojne prednosti rada na daljinu, zbog kojih je ova opcija postala veoma atraktivna. Za razliku od rada u kancelariji, radnici na daljinu često osjećaju veći nivo opuštenosti i slobode. Mogu organizovati svoj radni dan u udobnim uslovima vlastitog doma, a fleksibilnost koju pruža ovakav način rada omogućava im da obavljaju posao u prijatnijoj odjeći.
Jedna od ključnih prednosti rada na daljinu jeste ušteda vremena i novca. Radnici štede vrijeme koje bi inače proveli u putovanju do posla – prosečno, ovo je oko 30 minuta dnevno. Manje vremena provedeno u saobraćaju omogućava im da dan započnu odmorniji, sa više energije i pozitivnog stava. Istraživanja su pokazala da su radnici koji rade na daljinu produktivniji, zadovoljniji i imaju veći osećaj slobode i nezavisnosti. Takođe, imaju više vremena za porodicu i lične obaveze, što doprinosi njihovoj ukupnoj sreći i ravnoteži između posla i privatnog života.
Ovaj način rada često pomaže radnicima da razviju veće vještine samodiscipline i organizacije. Iako će rad na daljinu sigurno igrati ključnu ulogu u budućnosti mnogih kompanija, potrebno je biti oprezan u njegovoj primjeni. Potpuni prelazak na rad na daljinu mogao bi vremenom izazvati osjećaj otuđenosti i usamljenosti, jer, iako smo navikli na tehnologiju, mi smo ipak društvena bića koja vrednuju lične kontakte i timsku dinamiku.
Autor teksta: Sanja Đukic
E-mail: [email protected]