Mikrokreditne organizacije (MKO) predstavljaju specifičan oblik finansijskih institucija čija je glavna svrha pružanje malih kreditnih usluga pretežno onim građanima koji iz različitih razloga nemaju pristup tradicionalnim bankama ili drugim finansijskim institucijama. Ove organizacije, mogu biti organizovane u obliku društava ili fondacija, igraju ključnu ulogu u poboljšanju životnog standarda i ekonomskog osnaživanja pojedinaca i porodica, posebno u siromašnijim i ruralnim područjima.
Mikrokreditne organizacije u BIH kao i u mnogim drugim zemljama u okruženju , djeluju u okviru specifičnog pravnog okvira koji je obuhvaćen zakonima o bankama, zakonima o mikrokreditnim organizacijama i zakonima koji regulišu neprofitne organizacije. Mikrokreditne organizacije mogu biti registrovane kao mikrokreditno društvo (MKD) ili kao mikrokreditna fondacije ( MKF), a njihova glavna svrha je olakšavanje pristupa kreditima za građane sa niskim primanjima ili oni koji nemaju kreditne sposobnosti.
Za razliku od banaka, mikrokreditne organizacije pružaju male, kratkoročne kredite uz povoljnije kamatne stope i lakše uslove. Ove organizacije često ne zahtjevaju veliki broj garancija, niti detaljnu kreditnu istoriju, što ih čini dostupnim široj populaciji.
Mikrokreditne organizacije značajno doprinose životima običnih građana, posebno onih koji se nalaze u marginalizovanim ili ekonomskim neprivilegovanim grupama. Mali krediti koje ove organizacije pružaju često se koriste za osnovne potrebe – za pokretanje malih preduzetničkih poduhvata, kupovinu poljoprivrednih resursa, poboljšanje uslova života, kao i za pokriće hitnih troškova.
Za mnoge građane koji nemaju mogućnost da dobiju kredit u komercijalnim bankama, mikrokrediti postaju ključna šansa za izlazak iz siromaštva i poboljšanje životnog standarda. Često se ovi krediti koriste za pokretanje malih biznisa, čime se doprinosi i zapošljavanju i stabilizaciji lokalnih ekonomija. Takođe, mikrokreditne organizacije često nude edukaciju i savjetovanje o načinu upravljanja finansijama, čime se stiču dugoročne vještine koje mogu biti od koristi korisnicima kredita.
Osim što olakšavaju pristup kapitalu, mikrokreditne organizacije imaju i značajnu socijalnu ulogu. One su često angažovane na projektima koji pomažu zajednicama u prevenciji siromaštva, unapređenju obrazovanja, zdravstvene zaštite i društvene integracije.
Mikrokreditne organizacije, naročito one koje funkcionišu kao fondacije, mogu imati i humanitarne ciljeve, pružajući pomoć onima koji su pogođeni vanrednim situacijama, poput poplava ili ekonomskih kriza. U takvim slučajevima, ove organizacije mogu obezbediti bespovratna sredstva ili mikrokredite s povoljnijim uslovima kako bi pomogle korisnicima da se oporave i ponovo stanu na noge.
Iako mikrokreditne organizacije imaju značajan uticaj na život običnih građana, one se suočavaju i sa izazovima. Kritike se odnose na visoke kamatne stope koje, iako niže nego kod nekih banaka, mogu postati problematične za korisnike koji nisu u mogućnosti da vrate dug. Takođe, u nekim slučajevima, mikrokrediti mogu dovesti do daljeg zaduživanja korisnika, što može izazvati dugoročnu finansijsku nesigurnost.
Uloga mikrokreditnih organizacija u životu običnih građana ne može se zanemariti. Ove organizacije omogućavaju građanima pristup malim, ali ključnim iznosima kapitala koji im mogu pomoći da poboljšaju svoj životni standard, započnu biznis, ili se izbore sa iznenadnim finansijskim teškoćama. Iako postoje izazovi u vezi sa održivostima tih kredita i potencijalnim dugovanjima, mikrokreditne organizacije ostaju važan instrument za podršku u ekonomskom i socijalnom uključivanju, naročito u zemljama u razvoju i marginalizovanim zajednicama. Uz odgovoran pristup i pažljivo regulisanje, njihov uticaj može biti još pozitivniji i dugoročniji.
Autor: Sanja Đukic
E-mail: sanja@afsajic.com