Konsenzualni patent predstavlja poseban oblik patentne zaštite u Bosni i Hercegovini, regulisan Zakonom o patentu BiH. Osnovno svojstvo konsenzualnog patenta je da se ovaj patent dodjeljuje bez potpunog ispitivanja prijave patenta, tj. na osnovu konsenzusa javnosti koji se ogleda u činjenici da se prijava za dodjelu konsenzualnog patenta objavljuje u Službenom glasniku Instituta za intelektualnu svojinu BiH, te da protiv te prijave, u zakonom propisanom roku, nije izjavljen prigovor od strane zainteresovanih lica.
Postupak dodjele konsenzualnog patenta u BiH je brži i jednostavniji u odnosu na postupak zaštite pronalaska putem „klasičnog“ patenta. Razlog za to je što se u postupku ne sprovodi suštinsko ispitivanje uslova patentabilnosti, tj. ne ispituje se novost, inventivni nivo i privredna (industrijska) primjenjivost pronalaska.
Postupak dodjele konsenzualnog patenta započinje podnošenjem Institutu prijave za priznanje patenta. Nakon što zaprimi prijavu, Institut započinje sa formalnim ispitivanjem prijave. Ukoliko u toku formalnog ispitivanja prijave Institut utvrdi da nije ispunjen neki od formalnih zahtjeva, pozvaće podnosioca prijave da u ostavljenom roku otkloni nedostatak. Ukoliko podnosilac prijave u ostavljenom roku ne otkloni nedostatak, Institut odbacuje prijavu, dok u slučaju da podnosilac prijave blagovremeno otkloni nedostatak, Institut nastavlja sa sprovođenjem postupka.
Prijava patenta, za koju je ispitivanjem utvrđeno da ispunjava sve pretpostavke za objavu, objavljuje se u Službenom glasniku Instituta nakon isteka 18 mjeseci od datuma podnošenja, odnosno od datuma priznatog prava prvenstva, čime postaje dostupna javnosti.
Podnosilac prijave može, u roku od šest mjeseci od datuma objavljivanja prijave patenta u Službenom glasniku Instituta, podnijeti zahtjev za:
a) priznanje patenta sprovođenjem postupka potpunog ispitivanja prijave patenta, ili
b) priznanje patenta na osnovu prihvaćenih podnesenih rezultata potpunog ispitivanja prijave patenta,
c) odgodu sprovođenja postupka potpunog ispitivanja prijave patenta i dodjelu konsenzualnog patenta.
Dakle, postupak dodjele konsenzualnog patenta se sprovodi po istim pravilima kao i postupak priznanja patenta, sve dok podnosilac ne postavi zahtjev za odgodu sprovođenja postupka potpunog ispitivanja prijave patenta i dodjelu konsenzualnog patenta. Zahtjev za dodjelu konsenzualnog patenta objavljuje se u Službenom glasniku Instituta. Svako fizičko ili pravno lice može, u roku od šest mjeseci nakon objavljivanja zahtjeva za odgodu sprovođenja postupka potpunog ispitivanja prijave patenta i dodjelu konsenzualnog patenta, Institutu podnijeti prigovor protiv dodjele konsenzualnog patenta, ili podnijeti zahtjev Institutu za sprovođenje postupka potpunog ispitivanja prijave patenta. Ukoliko u navedenom roku ne bude podnesen prigovor protiv dodjele konsenzualnog patenta ili zahtjev za sprovođenje postupka potpunog ispitivanja prijave patenta, Institut će donijeti rješenje o dodjeli konsenzualnog patenta.
Specifičnosti konsenzualnog patenta ogledaju se u sljedećim činjenicama:
- konsenzualni patent traje 10 godina računajući od datuma podnošenja prijave, dok patent traje 20 godina računajući od datuma podnošenja prijave;
- na konsenzualni patent ne primjenjuje se institut svjedodžbe o dodatnoj zaštiti (koja se primjenjuje na pronalaske lijekova namijenjenih ljudima ili životinjama ili sredstava za zaštitu biljaka, za čije je stavljanje u promet potrebno prethodno odobrenje nadležnog organa);
- ukoliko je isključivo pravo nosioca konsenzualnog patenta povrijeđeno, nosilac tog prava može postaviti iste tužbene zahtjeve kao i nosilac patenta, s tim da nosilac konsenzualnog patenta prije podnošenja tužbe mora raspolagati dokazom da je podnio zahtjev za priznanje patenta sprovođenjem postupka potpunog ispitivanja prijave patenta.
U pogledu svih drugih karakteristika, ukoliko Zakonom o patentu BiH nije drugačije propisano, odredbe koje se odnose na patent na odgovarajući način primjenjuju se i na konsenzualni patent.
U uporednom pravu je opšte prihvaćen institut konsenzualnog patenta, s tim da se u nekim državama uređuje i kao mali patent ili korisni model. U nacrtu novog Zakona o patentu BiH, koji se nalazi u zakonodavnoj proceduri i čiji je cilj usklađivanje patentnog prava BiH sa pravom Evropske unije, umjesto konsenzualnog patenta, propisan je tzv. korisni model. Kao i kod konsenzualnog patenta, u postupku priznanja korisnog modela ne bi se ispitivali uslovi novosti, inventivnog nivoa i privredne (industrijske) primjenjivosti pronalaska. Međutim, za razliku od važećeg instituta konsenzualnog patenta, kod korisnog modela prijava se ne bi objavljivala, već bi se isti priznavao i registrovao ako se utvrdi da: (I) prijava korisnog modela ispunjava sve uslove propisane zakonom koji se odnose na formalne uslove urednosti prijave, te (II) se ne radi o pronalasku koji je isključen iz patentne zaštite. Na taj način bi se dodatno ubrzao i pojednostavio postupak za sticanje prava u pogledu patentabilnih pronalazaka u BiH, pa ostaje da vidimo na koji način će biti oblikovane norme korisnog modela u konačnom tekstu novog zakona.
Ideja konsenzualnog patenta, kao i korisnog modela u nacrtu novog Zakona, jeste da se omogući inovatorima, posebno onim sa ograničenim resursima, da zaštite svoje pronalaske bez sprovođenja složenog, dugotrajnog i skupog postupka karakterističnog za zaštitu pronalazaka patentom, a koji je povezan za potpunim ispitivanjem prijave patenta, odnosno ispitivanjem uslova novosti, inventivnog nivoa i industrijske primjenjivosti pronalaska. Stoga je konsenzualni patent adekvatan pravni mehanizam za zaštitu pronalazaka uz manje troškove i brže sprovođenje postupka, ali uz prihvatanje rizika koje nosi zaštita pronalaska bez ispitivanja uslova patentabilnosti.
Autor: Igor Letica
E-mail: [email protected]